czwartek, 18 stycznia 2018

Miejsca, które warto zobaczyć w gminie Kołobrzeg

Bogate dziedzictwo kulturowe Kołobrzegu znacznie wykracza poza to, co jest widoczne „gołym okiem”. Burzliwe dzieje kołobrzeskiego kurortu przez wieki nadawały kształt miastu i jego granicom. Kołobrzeg był niegdyś areną działań wojennych i politycznych. Przetrwał trudne czasy, choć wiele zabytków utracono bezpowrotnie.

Kołobrzeg

Ratusz, Latarnia Morska czy Pomnik Zaślubin to tylko niektóre z niepowtarzalnych zabytków regionu. Przechadzając się ulicami jednego z najstarszych kurortów w Polsce co rusz napotykamy miejsce o znaczeniu historycznym, które stanowi nieodłączną część wspólnego dziedzictwa kulturowego tej części Europy.

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego znajduje się 30 miast, które mogą pochwalić się unikalnymi obiektami z ceglaną architekturą gotycką. Wszystkie miasta biorące udział w projekcie w przeszłości związane były z Hanzą (związek miast handlowych Europy Północnej, który powstał w średniowieczu i przetrwał aż do XVII wieku). Na szlaku znajdziemy wspaniałe gotyckie kościoły, średniowieczne zabudowania miejskie, dekoracyjne bramy i pozostałości średniowiecznych murów.

W samym Kołobrzegu znaleźć można aż trzy zabytki z gotyku ceglanego: Bazylikę Mniejszą pw. Wniebowzięcia NMP, Basztę Lontową oraz kamienicę przy ulicy Gierczak. Cechą charakterystyczną gotyku ceglanego jest sama cegła, zwykle jaskrawoczerwona, ale może przybierać odcień żółtego, czarnego lub zielonego, ostrołukowe okna i otwory drzwiowe, a także majestatyczne sklepienia wewnątrz budynków. Zapierające dech w piersiach przestrzenie przywołują klimat dawnych czasów i zachęcają do zgłębiania historii regionu.

Baltic Fort Route

Szlak kulturowo – turystyczny fortyfikacji nadbałtyckich powstał w latach 2005-2007 w ramach Programu Interreg III B BSR. Na szlaku można podziwiać zabytki architektury militarnej z czterech krajów: Niemiec, Polski, Litwy i Rosji.

Podróż szlakiem nadbałtyckich twierdz to idealna okazja do:
  • zgłębienia historii Europy z ostatnich  pięciu wieków
  • poznania procesów umacniania się granic wielkich imperiów
  • eksplorowania mało znanych obszarów, które były dotąd nieznane turystom
  • przyjrzenia się różnorodnej przyrodzie, zwiedzenia okolicznych parków i ogrodów 
  • uświadomienia sobie wielokulturowości nadbałtyckich miejscowości poprzez uczestnictwo w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych oraz imprezach historycznych
  • zasmakowania lokalnych specjałów, z których słynie dany region.

Unikalne zabytki w gminie Kołobrzeg

W granicach gminy Kołobrzeg znajdziemy szereg obiektów o znaczeniu historycznym, wpisanych do rejestru zabytków. W miejscowości Błotnica znajduje się m.in. historyczna zagroda młyńska i cmentarze poewangelickie z początku XX w. Budzistowo słynie z najstarszej w regionie świątyni – Kaplicy pw. św. Jana (z 1222 r.), przepięknego zespołu folwarczno-rezydencyjno-parkowego oraz Pałacu „Myśliwskiego”. Na uwagę zasługuje również zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Kądzielno, miejsca historyczne o charakterze dworskim i militarnym w Zieleniewie, czy też VIII-wieczny dwór w Drzonowie.

Lista wyjątkowych zabytków w gminie Kołobrzeg jest imponująca. Zachęcamy do odbycia inspirującej podróży w czasie, która pozwoli dostrzec ślady burzliwych dziejów naszego kurortu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz