wtorek, 1 marca 2016

Wielkanoc nad morzem

Wielkanoc, czyli święto wszystkich świąt to największa uroczystość kościelna. Jest to również szczególny czas spotkań z rodziną, jak i okazja do wyrwania się z ferworu codziennych spraw. Z tej okazji przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę dla tych, którzy pragną spędzić nadchodzące święta w klimatycznym Kołobrzegu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze świątecznym pakietem hotelu New Skanpol!


Tam, gdzie tradycja łączy się ze współczesnością

Obchody Wielkiej Nocy, podobnie jak innych świąt chrześcijańskich bardzo się zmieniały na przestrzeni wieków. Dziś rzadko wspomina się o tym, że początki Wielkanocy związane były ze świętem zmarłych, obchodzonym przez Słowian cztery razy w roku. Do dziś święta wielkanocne zachowały swą niezwykłą barwność oraz bogatą symbolikę. 

Warto więc przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym wielkanocnym zwyczajom. I tak, strojenie gałązek palmowych to z jednej strony praktyka religijna, z drugiej zaś traktowana jest jako pochodna starosłowiańskich obchodów równonocy wiosennej, kiedy to zrywano i ozdabiano gałązki wierzbowe mające zapewnić płodność i bogactwo.

Nieodzownym elementem Wielkiej Nocy są jajka.  Według staropolskich wierzeń jajka zniesione w Wielki Piątek miały szczególną moc – rzucone w ogień mogły ugasić pożar. W wielu przekazach możemy przeczytać, że właśnie w Wielki Piątek przygotowywano pisanki. Warto wspomnieć, że wiara w ogromną moc jajek zapoczątkowała zwyczaj używania ich jako kamienia węgielnego przy wznoszeniu wszelkich budowli (przykładem może być tutaj kościół Mariacki w Krakowie).

Skąd wziął się zwyczaj malowania pisanek? Nie do końca wiadomo. Według jednej z greckich legend pochodzących z X wieku ozdabianie jaj zapoczątkowała św. Magdalena. Tymczasem inne źródła podają, że pisanki wykonywano już wiele tysięcy lat przed naszą erą. Potwierdziły to badania archeologiczne prowadzone na Bliskim Wschodzie. 

W polskiej kulturze pisanki zajmowały honorowe miejsce na wielkanocnym stole. Nadawano im rozmaite nazwy w zależności od regionu oraz sposobu wykonania. Jajka jednokolorowe nazywano kraszankami, ałunkami, byczkami lub malowankami. Te z wyskrobanym wzorem nosiły nazwę drapanek lub rysowanek.

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę również sięga czasów wczesnego średniowiecza, a według niektórych źródeł nawet okresu prasłowiańskiego. Niemniej błogosławienie pokarmów wielkanocnych na dobre zagościło w Polsce w XIV w. Po dziś dzień od podzielenia się święconką rozpoczynamy świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę.

Zwyczajem szczególnie lubianym przez dzieci – oprócz śmigusa-dyngusa - jest poszukiwanie słodkich podarunków. „Szukanie zajączka” przywędrowało do nas z zachodu. Jest to również świetna okazja do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, gdyż słodycze i drobne upominki zwykle ukrywane są w ogrodach, na łąkach lub w parkach.  Wiele tradycyjnych zwyczajów wielkanocnych jest z powodzeniem popularyzowanych wśród najmłodszych.

Początek wiosny w hotelu nad morzem

Nierzadko święta są jedyną okazją do wypoczynku i spędzenia czasu z bliskimi. W świątecznej ofercie znajdziemy między innymi pokaz ozdabiania pisanek z grupą folklorystyczną, koncert staropolskiej muzyki i ogrom wyśmienitych przysmaków polskiej kuchni. 

Hotel New Skanpol łączy tradycję z tym, co nowoczesne. Dlatego w trakcie wielkanocnego pobytu  nie może zabraknąć atrakcji dla osób preferujących aktywny styl życia. Zachęcamy więc do długich nadmorskich spacerów, korzystania z kompleksu basenowego Aqua Center oraz salki fitness.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz