poniedziałek, 2 września 2013

Kot w podróży

Niestety - koty na ogół nie przepadają za podróżowaniem. Trzeba się nieco natrudzić, by zadowolić pupila i spokojnie przetransportować go z miejsca na miejsce. Oto kilka wskazówek:

Podróż samochodem:
1. Niezbędny będzie transporter. Powinien być dostosowany do rozmiaru zwierzęcia, a w trakcie jazdy dodatkowo unieruchomiony. Warto wcześniej pokazać transporter kotu i pozwolić do niego zaglądać, aby mógł się przyzwyczaić (zamknięta klatka lub pudło może mu się kojarzyć z nieprzyjemną wizytą u weterynarza).
2. Przed wyjazdem spróbujmy oswoić pupila z samochodem (także z dźwiękiem silnika). Pozwólmy mu pobyć chwilę we wnętrzu auta (pamiętajmy jednak, że część kotów po zamknięciu w samochodzie dostaje ataku paniki i potrafi narozrabiać).
3. Nawet w trasie pupil powinien mieć dostęp do niewielkiej ilości pokarmu i wody (choć zazwyczaj koty nie są skłonne do jedzenia w samochodzie). Bezpieczne będzie również umieszczenie we wnętrzu pojazdu małej kuwety.
4. W czasie wielogodzinnej podróży należy robić regularne postoje. Jeśli chcemy wyciągnąć  kota z transportera załóżmy mu szelki, ponieważ pod wpływem stresu może nam czmychnąć.
5. Hałas niepokoi zwierzęta, dlatego unikajmy zbyt głośnej muzyki i szeroko otwartych okien. Transporter zamocujmy w możliwie najcichszym miejscu.
6. W celu zapewnienia nerwowemu kotu możliwie spokojnej podróży, warto zastosować zastrzyk, tabletki bądź specjalny żel uspokajający. Należy jednak pamiętać, że środki farmakologiczne to ostateczność i powinny być stosowane tylko w przypadku wyjątkowo nieokiełznanych zwierzaków.
7. Warto założyć kotu obrożę z danymi właściciela na wypadek, gdyby pupil uciekł nam na parkingu lub z pokoju hotelowego.

Podróż pociągiem:
1. W pociągu kot również powinien być umieszczony w transporterze. Najlepiej jest odizolować go od źródła hałasu oraz od współpasażerów. Jeśli zdecydujemy się wyjąć kota z kontenerka, pamiętajmy o szelkach lub smyczy.
2. Niezbędna w czasie podróży będzie mała kuwetka oraz zapas wody.
3. Przed zajęciem miejsca warto zapytać innych pasażerów czy nie mają np. uczulenia na kocią sierść.
4. Na ogół w pociągach nie pobiera się opłaty za przewóz kota, ale najlepiej jest przed kupnem biletu zasięgnąć informacji w kasie.

Transporter wcale nie musi kojarzyć się kotu z czymś nieprzyjemnym - przyzwyczajony do niego zwierzak,
nie będzie miał problemów nawet z ucięciem sobie w nim drzemki

Niezbędnik kociego podróżnika

  • w zależności od rozmiaru kota oraz jego upodobań: transporter, plastikowy kontenerek, wiklinowy kosz, torba z materiału;
  • miseczka na wodę i pokarm;
  • mała kuweta ze żwirkiem;
  • chusteczki, ręcznik papierowy;
  • smycz, szelki oraz obroża z danymi właściciela;
  • koc lub miękka zabawka;
  • książeczka zdrowia z wykazem szczepień.

Kot nad morzem

Morska bryza, ciepły piasek, długie spacery wzdłuż plaży – choć może wydawać się to mało prawdopodobne to jednak wiele kotów daje się przekonać do wspólnych wędrówek. Wystarczy jedynie pomóc zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
1. Zarówno w hotelu, parku czy na plaży pamiętajmy o dbaniu o czystość otoczenia i naszego zwierzęcia (nośmy ze sobą nawilżane chusteczki lub papierowy ręcznik).
2. Wychodząc z kotem z pokoju należy przenosić go w transporterze bądź założyć mu szelki.
3. Ważne jest, by w pokoju hotelowym umieścić jego legowisko, aby poczuł się bezpiecznie.
4. Nie należy (przynajmniej na początku) zostawiać kota samego w pokoju dłużej niż to konieczne – pod wpływem stresu może porządnie nabałaganić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz